Iterator (Tekrarlayıcı) Tasarım Şablonu

Ara 8th, 2008 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Tasarım Şablonları (Design Patterns)

Iterator tasarım şablonu ile bir listede yer alan nesnelere sırayla, listenin yapısını ve çalışma tarzını bilmek zorunluluğumuz olmadan erişebilir ve bu nesneler üzerinde işlem yapabiliriz.

UML diagramında Takim interface sınıfını implemente eden iki basketbol takımı yer almaktadır: Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker Basketbol takımları. Ligde oynayan her takım için Takim interface sınıfını implemente eden bir sınıf oluşturulabilir. Takım içinde yer alan oyuncuları tutmak için her sınıf kendi bünyesinde bir liste oluşturabilir. Takim interface sınıfı, bu listenin yapısı hakkında bir zorunluluk getirmediği için her takım kendi listesini istediği yapıda oluşturabilir. EfesPilsen sınıfını incelediğimiz zaman, oyuncuların bir ArrayList içinde tutulduğunu görmekteyiz.

Bu yazıyı PDF olarak edinebilirsiniz.

  Iterator (Tekrarlayıcı) Tasarım Şablonu (207,4 KiB, 7.538 yükleme)

Konuyla İlgili Kitaplar

        Tasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
yorum yok. | 8.559 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 4, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...
Tags:

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.