Business Delegate Tasarım Şablonu

Eki 30th, 2009 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Tasarım Şablonları (Design Patterns)

Modern yazılım sistemleri birden fazla katmandan oluşur. Bu katmanlar her zaman aynı server üzerinde mevcut olmayabilir. Bu durumda bir katmandan diger katmana ulaşmak için remote call olarak isimlendirilen RMI operasyonları yapılır. Örneğin EJB teknolojisi ile hazırlanan komponentler birden fazla server üzerinde hizmet sunabilir. Bu komponentlere bağlanıp, işlem yapabilmek için RMI kullanılır.

EJB sistemlerinde bazı işlemler bilgisayar ağı üzerinden erişim gerektirebileceği için, zamanla sistem performansı negatif etkilenebilir. Bunun yanısıra gösterim katmanında bulunan sınıflar direk EJB komponentler ile interaksiyona girdikleri taktirde, gösterim katmanı ile EJB’lerden oluşan İşletme (business) katmanı arasında sıkı bir bağ oluşur. EJB komponentler üzerinde yapılan değişiklikler gösterim katmanını etkiler. Bu bağı azaltmak ve RMI performansını artırmak için Business Delegate tasarım şablonu kullanılır.

Bu yazıyı PDF olarak edinebilirsiniz.

  Business Delegate Tasarım Şablonu (62,2 KiB, 4.491 yükleme)


EOF (End of Fun)
Özcan AcarTasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
yorum yok. | 2.435 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirme bulunmuyor)
Loading ... Loading ...
Tags:

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.