Front Controller Tasarım Şablonu

Eki 9th, 2009 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Tasarım Şablonları (Design Patterns)

Web aplikasyonlarında Front Controller tasarım şablonu ile sisteme yöneltilen tüm istekler (request) merkezi bir yerde toplanarak işlem görürler.

Front Controller ile, yönlendirme ve işlem yapma fonksiyonlarının birden fazla view (bir JSP sayfası olabilir) elementine dağıtılması önlenmiş olur.Tüm view elementleri yönlendirme ve işlem yapma fonksiyonlarını ortak kullanırlar. Böylece Front Controller tasarım şablonunun kullanıldığı bir proje bakımı ve geliştirilmesi daha kolay bir hale gelir. Ayrıca Front Controller ile gösterim ve navigasyon fonksiyonları birbirinden ayrıldığı için, gösterim katmanını etkilemeden navigasyon idaresi değiştirilebilir yada tamamen yenilenebilir.

Bu yazıyı PDF olarak edinebilirsiniz.

  Front Controller Tasarım Şablonu (56,5 KiB, 4.967 yükleme)

EOF (End of Fun)
Özcan AcarTasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
yorum yok. | 2.492 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...
Tags:

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.