Flyweight (Sinek Siklet) Tasarım Şablonu

Eki 9th, 2009 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Tasarım Şablonları (Design Patterns)

Java dilinde yazılan programlar içinde sınıflar ve bu sınıflardan oluşturulan nesneler kullanır. Bazen aynı sınıftan yüzlerce, belki binlerce nesne oluşturup, kullanıyor olabiliriz. Bu gibi durumlarda çok nesne oluşturulduğu için sistem performansı kötüye gidebilir. Flyweight tasarım şablonu kullanılarak, kullanılan nesne adedini aşağıya çekebiliriz.

Bu satırlar oluşurken, büyük bir ihtimalle kullandığım editör flyweight tasarım şablonunu kullanıyor olabilir. Yazdığım her cümle kelimelerden, her kelime birden fazla harften oluşmaktadır. Kullandığım editörün Java dilinde yazıldığını ve her harf için bir nesne kullandığını farzedersek, bir satırlık doküman için 80 ila 100 arası harf nesnesi oluşturması gerekir. 100 satırlık bir doküman için bu 10.000 civarı harf nesnesinin oluşturulması anlamına gelir.

Bu yazıyı PDF olarak edinebilirsiniz.

  Flyweight (Sinek Siklet) Tasarım Şablonu (52,4 KiB, 5.059 yükleme)

Konuyla İlgili Kitaplar


EOF (End of Fun)
Özcan AcarTasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
yorum yok. | 2.486 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirme bulunmuyor)
Loading ... Loading ...
Tags:

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.