Chain of Responsibility Tasarım Şablonu

Eki 9th, 2009 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Tasarım Şablonları (Design Patterns)

Chain of responsibility sorumluluk zinciri anlamına gelmektedir. Sisteme gönderilen bir istediğin (komut) hangi nesne tarafından cevaplanması gerektiğini bilmediğimiz durumlarda ya da isteği yapan nesne ve servis sağlayan nesne arasında sıkı bir bağ oluşmasını engellememiz gerektiğinde Chain of Responsibility tasarım şablonu kullanılır. Bu tasarım şablonunda servis sağlayan ilgili tüm nesneler bir kolye üzerindeki boncuklar gibi birbirleriyle ilişkili hale getirilir. Bir nesne zincirdeki kendinden sonraki nesneyi tanır ve isteği kendi cevaplayamadığı durumda, kendinden sonraki nesneye iletir. Bu işlem, zincirde bulunan doğru servis saglayıcı nesneyi bulana kadar devam eder.

Bu tasarım şablonu için ilginç bir örnek kullanmak istiyorum. İçine para atarak, kahve aldığımız bir kahve otomatı düşünelim. Bir kahvenin bedeli 1 TL olabilir. Kahveyi alabilmek için 1 TL değerindeki metal parayı otomata atmamız gerekiyor.

Bu yazıyı PDF olarak edinebilirsiniz.

  Chain of Responsibility Tasarım Şablonu (345,2 KiB, 4.897 yükleme)


EOF (End of Fun)
Özcan AcarTasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
yorum yok. | 3.133 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirme bulunmuyor)
Loading ... Loading ...
Tags:

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.