Java Enum ile Singleton Tasarım Şablonu

Şub 2nd, 2010 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Java, Tasarım Şablonları (Design Patterns)

Daha önceki bir yazımda Singleton tasarım şablonunun ne olduğunu ve Java’da nasıl kullanıldığını yakından incelemiştik. Bu yazımda Java 1.5 den itibaren kullanıma sunulan Enum sınıfı ile singleton tasarım şablonunun nasıl kullanılabileceğine değinmek istiyorum.

Öncelikle küçük bir örnek üzerinde singleton bir nesnesinin nasıl oluşturulacağına bir göz atalım:


package com.kurumsaljava.com.designpatterns.singleton;

public class MySingleton
{
  private static final MySingleton instance = new MySingleton();

  private MySingleton()
  {
  }

  public void myMethod()
  {
	
  }
}

MySingleton sınıfının sahip olduğu konstruktör private olduğu için bu sınıftan bir nesne oluşturmamız mümkün değildir. Bu sınıf bünyesinde ve MySingleton tipinde olan instance ismindeki sınıf değişkeni singleton nesnedir. Bu sınıf ilk kullanıldığında private olan konstruktör bir defaya mahsus olarak işlem göreceği için instance degişkeni bir singleton nesne haline gelecektir. Buradaki sorun, reflection yöntemleri kullanılarak private olan konstruktörün birden fazla singleton nesne oluşturmasını sağlayabilmektir. Bunun yanısıra eger MySingleton sınıfı Serializable interface sınıfını implemente ediyorsa, readResolve() metodunun da implemente edilmesi gerekmektedir, aksi taktirde deserializasyon esnasında yeni bir nesne oluşturulur ki, bu da singleton tasarım şablonunun mantığına ters düşer.

Java 1.5 den itibaren kullanıma sunulan Enum sınıfı ile singleton nesneler oluşturmak mümkündür. Bunun bir örneği aşağıda yer almaktadır.


package com.kurumsaljava.com.designpatterns.singleton;

public enum MySingletonEnum
{
  INSTANCE;
  
  public void myMethod()
  {
	
  }
}

MySingletionEnum.INSTANCE sadece ve sadece bir kere mevcut olan bir singleton değişkendir. Bunun yanısıra reflection metotları kullanılarak yeni bir singleton olmayan nesne oluşturulamaz. Ayrıca serializasyon işlemlerinde readResolve() kullanılmak zorunda kalmadan enum nesnesinin singletonluğu garanti edilmektedir. Tek elementli olan bir enum sınıfı singleton tasarım şablonunu implemente etmek i.in kullanılabilecek en iyi yöntemdir.

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
 • Share/Bookmark
1 yorum | 6.513 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 değerlendirme, ortalama: 4, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...
Tags: ,

1 YORUM “Java Enum ile Singleton Tasarım Şablonu”

 1. ya bu enum olayının mantığını hala anlamış değilim. nedir ne işe yarar nerde kullanılır? mutlaka bi işe yarıyodur ama ben anlayamadım bi türlü :S

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.