Java Tasarım Şablonları ve Yazılım Mimarileri

Kas 20th, 2008 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Haberler, Kaynak Kitaplar, Kitaplarım

Güncelleme:

Bu kitabım Pusula tarafından artık satılmamaktadır. Yeni ve genişletilmiş sürümünü yakında PratikProgramci.com adresinden edinebilirsiniz.

Java dilinde tasarım şablonlarını (design patterns) kaleme aldığım kitaptır. Mayıs 2008’de Pusula tarafından yayımlandı.

Yazılım esnasında tekrar eden sorunları çözmek için kullanılan ve tekrar kullanılabilir tipte kod yazılımını destekleyen bir ya da birden fazla sınıftan oluşmuş modül ve program parçalarına tasarım şablonu denir. Tasarım şablonları, programcılar tarafından edindikleri tecrübeler doğrultusunda oluşturulmuş kalıplardır.

Yazılım esnasında tekrar eden sorunları çözmek için kullanılan ve tekrar kullanilabilir tipte kod yazılımını destekleyen bir ya da birden fazla sınıftan oluşmuş modül ve program parçalarına Tasarım Şablonu denir. Tasarım şablonları, programcılar tarafından edindikleri tecrübeler doğrultusunda oluşmuş kalıplardır. Bu kalıplar sorunu tanımlıyarak, çözümü için gerekli atılması gereken adımlari ihtiva ederler. Kullanıcı kalıbı, tanımlanmış sorunu çözmek için tekrar tekeri icat etmek zorunda kalmadan kullanabilir.

Kitabın içeriğini tasarım şablonları oluşturmaktadır. Her tasarım şablonu Java dilinde hazırlanmış bir örnek ile açıklanmıştır. Böylece okuyucu pratik hayatta bir tasarım şablonunun nasıl uygulanabileceğini görmektedir.

Kitapta UML diagramları kullanılarak, tasarım şablonları görsel olarak açıklanmıştır. İçerik aşağıdaki bölümlerden oluşur:

Bölüm 1:

Bu bölümde Java dilinde kullanılan Interface ve Abstract sınıflar tematize edilmektedir. Interface sınıfları tasarım şablonlarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu bölümde ayrıca tasarım prensipleri hakkında bilgi verilmektedir.

Bölüm 2:

İkinci bölümde tasarım şablonları hakkında genel bilgiler yeralmaktadır.

Bölüm 3:

Oluşturucu tasarım şablonu kategorisinde yeralan Factory, Abstract Factory, Builder, Prototype ve Singleton tasarım şablonları bu bölümde detaylı olarak incelenir.

Bölüm 4:

Yapısal tasarım şablonu kategorisinde yeralan Adapter, Bridge, Facade, Decorator, Composite, Flyweight ve Proxy  tasarım şablonları bu bölümde detaylı olarak incelenir.

Bölüm 5:

Davranışsal tasarım şablonu kategorisinde yeralan Command, Memento, Strategy, Iterator, State, Chain Of Responsibility, Mediator, Observer, Template Method ve Visitor  tasarım şablonları bu bölümde detaylı olarak incelenir.

Bölüm 6:

JEE tasarım şablonu kategorisinde yeralan MVC, Front Controller, Data Access Object, Business Delegate, Service Locator ve Intercepting Filter  tasarım şablonları bu bölümde detaylı olarak incelenir.

Bölüm 7:

Bu bölümde kitapta yeralan birçok tasarım şablonu kullanılarak oluşturulan Otel Rezervasyon Platformu ismini taşıyan örnek bir yazılım yeralır. Üç katmanlı mimari üzerine kurulu olan bu program bünyesinde, tasarım şablonlarının nasıl uygulanabileceği incelenir.

Bölüm8:

Kitabın son bölümünde Spring ile tasarım mimarileri tematize edilmektedir.

Kıtabı satın almak için bu linke tıklayın.Haberler kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.

Özcan Acar'ın Güncel Yazıları (tüm liste)

 • Share/Bookmark
8 yorum | 14.234 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirme bulunmuyor)
Loading ... Loading ...
Tags: ,

8 YORUM “Java Tasarım Şablonları ve Yazılım Mimarileri”

 1. […] şablonları hakkında detaylı bilgiyi Java Tasarım Şablonları ve Yazılım Mimarisi isimli kitabımda bulabilirsiniz. Tasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son 5 […]

 2. Burhan ARAS diyor ki:

  Hocam kitabınızı baştan sona okudum neredeyse. Bence çok iyi, özellikle J2EE şablonları bölümü çok faydalı oldu. Giriş bölümündeki Interface-Abstract Classes bölümü de yine çok anlaşılırdı.
  Fakat bence daha fazla real-world örneklerle gerçekleyebilirdiniz patternları. Bu haliyle biraz fazla teorik kalıyor gibi. Yeşil elma, kırmızı elma gibi örnekleri gerçek dünyada müşteri, hesap vb. kavramlara dönüştürmek biraz zor oluyor.
  Genel olarak ufkumu genişletti diyebilirim .

  Kitaplarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim. Takipçiniz olmaya devam edeceğim.

 3. […] 08 Ağustos 2012 tarihinde gönderildi Aşağıdaki örnek, Ozan Acar’ın yazarı olduğu Java Tasarım Şablonları kitabındaki Factory(Fabrika) tasarım şablonu örneğinin C# kodlarına çevrilmiş halidir. […]

 4. Barkın Arın diyor ki:

  Hocam kitabınızı temin edemiyoruz tekrar ne zaman basılacaktır acaba, saygılar

 5. Özcan Acar diyor ki:

  Yakinda yeni sürümü pratikprogramci.com da olacak.

 6. Fatih diyor ki:

  Kitabın kaynak kodlarının linki çalışmıyor. Kaynak Kodlara nasıl ulaşabilirim

 7. muhammed diyor ki:

  Hocam iyi Günler uzun zamandır bekliyorum ama hala kitabınızı bulamıyorum tekrar basımı olmayacak mı

 8. Özcan Acar diyor ki:

  Yakinda pratikprogramci.com adresinde yeni sürümü yer alacak.

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.