Spring Core Sertifika Sınavı Ardından

Ara 20th, 2013 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Sertifika

Geçen sene katıldığım Spring Integration ve Spring Core kurslarının ardından bu senenin mayıs ayında Spring Integration sertifikasını  almıştım. Katıldığım kurslardan sonra aklımda Pratik Spring Core kitabını yazma fikri oluştu. Kitabı tamamladım ve yakında pragmatikprogramci.com adresi üzerinden pdf formatında e-kitap olarak satışa sunulacak. Bu arada iki gün önce Spring Core 3.2 sertifika sınavına katıldım ve sınavı kazanarak bu sertifikayı almayı hak ettim.

Sınava hazırlık olması amacıyla bu ve bu mock sınav sorularını inceledim. Burada sınavın içeriği hakkında bilgiler yer alıyor. Burada da sınava hazırlanış hakkında detaylı bilgi bulmak mevcut.

Sınavda Spring sunucusu (container) ve Spring bean konfigürasyonu hakkındaki sorular çoğunlutaydı. JMX hakkında iki soru hatırlıyorum. Bunun yanı sıra sınavda Spring MVC, JMS, AOP, Spring Remoting ve Spring Security konularında sorularlar yer aldı.

Sertifika sınavına girebilmek için SpringSource tarafından sunulan 5 günlük kursa katılmak gerekiyor. Bu hem Spring Integration, hem de Spring Core 3.2 sertifikası için geçerli.


EOF (End Of Fun)
Özcan AcarSertifika kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
 • Share/Bookmark
5 yorum | 1.211 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...

5 YORUM “Spring Core Sertifika Sınavı Ardından”

 1. Emrah diyor ki:

  Merhabalar, Türkiye de SpringSource bu 5 günlük eğitimi düzenliyor mu? Ayrıca Pratik Spring Core kitabınızı ne zaman temin edebileceğiz hocam ?

 2. Özcan Acar diyor ki:

  Spring kurslari icin buraya bakabilirsiniz:

  http://mylearn.vmware.com/mgrreg/courses.cfm?ui=www_edu&a=one&id_subject=17750

  Pratik Spring isimli kitabim 27.12.2013 tarihinden itibaren

  http://www.pratikprogramci.com/urun/pratik-spring-core-ozcan-acar/

  adresinden e-kitap olarak temin edilebilir.

 3. can mert diyor ki:

  Merhaba,

  Tebrikler. Spring Core kitabınız bu sertifikasyona da hazırlık anlamında faydalı olacak mıdır?

  Diğer sorum, yapıcı bir eleştiri olarak kabul ederseniz; Design Patterns kitabınızda daha çok yılların getirdiği somut bilgi birikim ve tecrübelerinizle hazırladığınız bir içerik beklerken, internette hemen hemen çoğu kitapta bulabileceğimiz standard örneklerle karşılaştık. Spring Core da buna paralel midir, yoksa bu eksikliği bilerek ve iyileştirerek mi hazırlanan bir kitaptır?

  Teşekkürler,

 4. Özcan Acar diyor ki:

  Kitabi sinava hazirlanirken ögrendiklerim ve calisma hayatimda edindigim tecrübelerden yola cikarak yapilandirdim. Kitap sinava hazirlik icin kullanilabilir.

  Tasarim sablonlari kitabim 6 sene önce yazdigim bir kitap. Bugün olsa daha pratik örnekler vererek yazardim.

 5. Caner Eymen diyor ki:

  Değerli hocam, paylaşımınızdan dolayı teşeķkür ederim.

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.