Nasıl Arkadaş Kazanır ve Diğer İnsanları Etkilersiniz

Dale Carnegie tarafından 1937 yılından yazılan How To Win Friends and Influence People (nasıl arkadaş kazanır ve diğer insanları etkilersiniz) başlıklı kitap her yazılımcının mutlaka okuması gereken ve güncelliğini günümüzde de koruyan çok değerli bir kaynak kitap.

Kitapta günlük hayatta takip edilmesi gereken bazı kurallar yer alıyor. Bunlar:

Kimseyi eleştirmeyin, yargılamayın ve şikayet etmeyin

Bir başkasını eleştirmek faydasızdır, çünkü eleştirilenin kendisini ve haklılığını savunmasını doğurur. Eleştirmek tehlikelidir, çünkü eleştirilenin onurunu incitir, kendisini kötü hissetmesini sağlar. Bir şeyleri eleştirerek, durumun daha iyileşmesini sağlamak mümkün değildir.

Taktiri hak edenlere bunu gösterin

İnsanların en önemli motivasyon kaynaklarından birisi taktir görmek ve kendini önemli hissetmektir. Büyük eserlerin, yapıtların ya da şahsiyetlerin oluşmasında en büyük rolü bu ihtiyaç oynamıştır/oynamaktadır. İnsanlar bu ihtiyaçlarını giderebilenlerin elinde hamur gibidirler. Hak ettiği için övülen ve taktir edilen şahıs bunu hiçbir zaman unutmaz.

Başkalarının içinde istek uyandırın

Bir bireyin istekleri diğer bireyleri ilgilendirmez. Her birey kendi istekleri ekseninde hayatına şekil verir. Bu sebepten dolayı insanları etkilemenin en kolay yolu onların istekleri hakkında konuşmaktır. Her bireysel hareketin temelinde bir istek yatar. İnsanları herekete geçirmek için içlerinde bu isteği uyandırmak yeterlidir.

Başkalarıyla ilgilenin

Baskalarıyla ilgilenenlere insanlar arası ilişkilerde her türlü kapı açıktır. İlgi çekmek için uğraş veren bir bireyin iki senede kazanamadığı arkadaşlıkları, başkalarıyla ilgilenen birisi iki ay içinde elde edebilir. Dost ve arkadaşlığın temelinde bu samimi ilgi yatar.

Gülümseyin

Gülümseme iyi niyetin göstergesidir. Gülümseme onu görenlerin gününü güzelleştirir. Gülümseme “size kanım kaynadı, beni mutlu ediyorsunuz, sizi gördüğüme sevindim” demektir.

Herkes için kendi isminin en hoş ve önemli kelime olduğunu unutmayın

Insanları kazanmanın en kolay yollarından birisi, isimlerini hatırlamak ve onur duymalarını sağlamaktır. İsimler insanları özelleştirir. İsimlerle birlikte gönderilen mesajlar daha başka anlam kazanirlar.

Bunlar gibi birçok tavsiye Dale Carnegie tarafından 1937 yılından yazılan How To Win Friends and Influence People (nasıl arkadaş kazanır ve diğer insanları etkilersiniz) başlıklı kitapta yer almakta. Okunulması tavsiye olunur.


EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

One Comments

  • Yunus Emre

    05 Temmuz 2013

    Bu kitabı yakın zamanda almıştım ama bir türlü okumaya fırsat bulamıyordum şimdi burada da bu yazınızı okuduktan sonra hemen okumaya başlayacağım :)

Bir cevap yazın