Gezen Defterin Hikayesini Biliyor musunuz?

Ağu 3rd, 2012 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Yazılım Hakkında Genel Düşünceler, Yazılım Zanaati

2009 yılında Enrique Comba‘nın aklına bir not defteri alıp, yazılım zanaatı akımında (Software Craftsmanship Movement) yer alan programcılara posta yoluyla gönderme fikri gelir. Her programcı deftere bu konudaki kendi düşünce ve tecrübelerini ekledikten sonra, defteri listede yer alan bir sonraki programcıya posta yoluyla gönderir. Bugün SocRaTes 2012 konferansında tanıştığım bir programcı 2010 senesinde bu defterin kendisine ulaştığını, defteri belli bir zaman sonra listede yer alan bir sonraki programcıya gönderdiğini, ama defterin 2011 senesinden beri kayıp olduğunu söyledi. Herhalde birisi defteri kitaplığına koyup, unuttu :)

Fikir çok orijinal. Programcı zanaati hareketinde bu işe gönül vermiş ve yaptığı işle gurur duymak isteyen programcılar yer alıyor. Bu programcılar kendilerine her gün aynı soruyu soruyorlar: “nasıl daha iyi bir programcı olabilirim?”. Bu sorunun cevabını ararken günlük işlerinde, bu bilince sahip olmayan programcılardan daha değişik yöntemler deniyorlar. Kendilerini bir çırak ya da kalfa olarak gördükleri için, ustaların peline düşüp, daha iyi bir programcı olabilmek için öğrenebilecekleri her şeyi kapmaya çalışıyorlar. Bu programcıların edindikleri tecrübeleri gezen deftere not etmiş olmaları, gezen defteri çok kıymetli bir hazine haline getiriyor. Umarım gezen defter bir gün ortaya çıkar.

EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
2 yorum | 1.870 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirme bulunmuyor)
Loading ... Loading ...

2 YORUM “Gezen Defterin Hikayesini Biliyor musunuz?”

  1. İbrahim ATAY diyor ki:

    Yoksa defter sizde mi ?

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.