JVM Nasıl Çalışır Yazı Serisi – Old Generation Parallel Garbage Collector Hatası

May 28th, 2012 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: İleri Java, JVM Nasıl Çalışır, Performans

Eğer özellikle bir Garbage Collector türü seçimi yapılmadı ise, 2 GB ve üzeri ve Windows işletim sistemi ile çalışmayan sunucularda JVM otomatik olarak paralel çalışan Garbage Collector’ü kullanıyor (-XX:UseParallelGC). Bu Garbage Collector sadece Young Generation üzerinde paralel, Old Generation için kullanılan Garbage Collector ise dizisel (serial) çalışıyor. Her iki heap alanında da paralel çalışan Garbage Collector’ü aktif hale getirmek için -XX=+UseParallelOldGC JVM parametresinin kullanılmasi gerekiyor. Bunu BizimAlem.com için çalışan uygulama sunucularından birinde denemek istedim. BizimAlem için JDK 1.5 kullanımda.

İkinci resimde görüldüğü gibi -XX:+UseParallelOldGC kullanıldığında JVM bir zaman sonra takılıp kalıyor ve çalışmaz hale geliyor. İlk denememde NewSize, SurvivorRatio gibi diğer parametrelerin hepsini deaktive edip, sadece -XX=+UseParallelOldGC parametresini kullanmıştım. Sonuç ikinci resimdeki gibi oldu. İlk önce yeni JVM ayarlarının sorun yarattığını düşündüm ve resim 1’de yer alan ayarlara geri döndüm. İkinci denememde de tekrar -XX=+UseParallelOldGC parametresini kullandım. Lakin ikinci denememde de JVM takılı kalıp, çalışmaz hale geldi. Buradan çıkardığımız sonuç: JDK 1.5 Update 12’de parallel Garbage Collector’ün bir bugı olsa gerek ;-)

EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
yorum yok. | 2.094 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirme bulunmuyor)
Loading ... Loading ...
Tags: ,

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.