İlk Program Bug’ı

Bug ingilizce dilinde böcek, bilgisayar dillerinde bir program hatası anlamına geliyor. İlk program bug’ı 1947 yılında Grace Murray Hopper’in Harvard Üniversitesi’nde kullandığı Mark II Aiken isimli röle (relay) (resim 1) bazlı hesaplayıcıda (primitif bir bilgisayar) bulundu.


Resim 1

9 eylül 1947 tarihinde hesaplayıcının programlandığı şekilde çalışmadığı, sorun çıkardığı görüldü Yapılan araştırma üzerine F panelindeki 70 numaralı rölenin bacakları arasında bir güvenin (moth) sıkışıp kaldığı görüldü. Program hatasının sebebi bulunmustu; bir güve yani bir böcek (ingl. bug).

Bilgisayar programlama tarihine ilk program hatası olarak geçen bu böcek operatör tarafından log defterine resim 2’deki şekilde eklendi.


Resim 2

Bu işlemin ardından operatörler hata giderildi anlamına gelen debugged (böcek temizlendi) kelimesini kullanmaya başladılar. Bizim bugünlerde sıkça kullandığımız debug kelimesinin kökeni bu güveden geliyor :)

Bug kelimesi 1947’den öncede sistem hataları için kullanılan bir terimdi. Örneğin Amerika’daki ilk telefon şebekelerinde sesin karıncalı gelmesi durumunda hatta hata var anlamına gelen „bugs in a telephone cable“ ifadesi kullanılırmış.Genel kategorisinden son yazılar

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bir cevap yazın