İlk Program Bug’ı

Eki 26th, 2010 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Genel

Bug ingilizce dilinde böcek, bilgisayar dillerinde bir program hatası anlamına geliyor. İlk program bug’ı 1947 yılında Grace Murray Hopper’in Harvard Üniversitesi’nde kullandığı Mark II Aiken isimli röle (relay) (resim 1) bazlı hesaplayıcıda (primitif bir bilgisayar) bulundu.


Resim 1

9 eylül 1947 tarihinde hesaplayıcının programlandığı şekilde çalışmadığı, sorun çıkardığı görüldü Yapılan araştırma üzerine F panelindeki 70 numaralı rölenin bacakları arasında bir güvenin (moth) sıkışıp kaldığı görüldü. Program hatasının sebebi bulunmustu; bir güve yani bir böcek (ingl. bug).

Bilgisayar programlama tarihine ilk program hatası olarak geçen bu böcek operatör tarafından log defterine resim 2’deki şekilde eklendi.


Resim 2

Bu işlemin ardından operatörler hata giderildi anlamına gelen debugged (böcek temizlendi) kelimesini kullanmaya başladılar. Bizim bugünlerde sıkça kullandığımız debug kelimesinin kökeni bu güveden geliyor :)

Bug kelimesi 1947’den öncede sistem hataları için kullanılan bir terimdi. Örneğin Amerika’daki ilk telefon şebekelerinde sesin karıncalı gelmesi durumunda hatta hata var anlamına gelen „bugs in a telephone cable“ ifadesi kullanılırmış.Genel kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
yorum yok. | 3.436 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...
Tags:

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.