Facade (Cephe) Tasarım Şablonu

Eki 7th, 2009 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Tasarım Şablonları (Design Patterns)

Profesyonel yazılım sistemleri birçok komponentin birleşiminden oluşur. Yazılım esnasında bir çok ekip birbirinden bağımsız, sistemin bütününü oluşturan değişik komponentler üzerinde çalışırlar. Bir komponent, belirli bir işlevi yerine getirmek için hazırlanmış bir ya da birden fazla Java sınıfından oluşmaktadır.

Bir komponentin sunmuş olduğu hizmetten yararlanabilmek için, komponentin dış dünya için tanımlamış olduğu giriş/çıkış noktaları (input/output interface) kullanılır. Komponent sadece bu giriş/çıkış noktaları üzerinden dış dünya ile iletişim kurar ve iç dünyasını tamamen gizler. Bu komunikasyon noktaları genelde Facade tasarım şablonu kullanılarak programlanır.

Uml diagramında görüldüğü gibi Komponent1 isminde bir sistem komponenti, dış dünya ile komunikasyonu KomponentFacade interface sınıfı üzerinden sağlıyor. Kullanıcı sınıfın (client) tanıması gereken sınıflar FacadeFactory ve KomponentFacade sınıflarıdır. FacadeFactory ile, kullanıcı sınıfın kullanabileceği şekilde bir KomponentFacade nesnesi oluşturulur. Komponentin sunduğu hizmetlere, KomponentFacade interface sınıfında tanımlanmış metodlar aracılığıyla ulaşılır. Komponenti kullanmak için tanımlanan giriş noktası KomponentFacade.doSomething() metodudur.

Bu yazıyı PDF olarak edinebilirsiniz.

  Facade (Cephe) Tasarım Şablonu (57,1 KiB, 5.472 yükleme)Tasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
1 yorum | 4.439 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirme bulunmuyor)
Loading ... Loading ...
Tags:

1 YORUM “Facade (Cephe) Tasarım Şablonu”

  1. […] iş mantığına sahip kodla, bu koda olan erişim örneğin cephe ya da business delegate tasarım şablonu ile birbirinden ayrılmalıdır. İş mantığı […]

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.