Neden sürekli entegre edilmeli?

Mar 3rd, 2009 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Agile, Extreme Programming

Oluşturduğunuz yazılım sistemini sürekli entegre etmiyorsanız, zamanı gelince toptan entegre etmek zorundasınız.  Bunun, neden yazılım hayatınızda karşılaşabileceğiniz en büyük sorun olabileceğini bir örnek vererek açıklamak istiyorum.

Şimdi şunu hayal edin: Yeni bir otomobilin tasarlanması projesinde yer aldınız. Otomobil tasarlandı ve otomobili oluşturan parçalar 5 değişik ülkede, 20 değişik firma tarafından üretildi. Bu ülkelerde kullanılan uzunluk ve ağırlık birimleri (metre, kg vs.) değişik olabilir. Görev dağılımı esnasında yanlış anlamalardan dolayı üretilen parçalar birbirine uyumlu olmayabilir. Eğer tüm parçalar üretildikten sonra bir çırpıda tüm otomobili oluşturmak isterseniz, üretim sürecinde meydana gelen hataları daha önceden tespit edemediğiniz için, yamuk yumuk bir otomobil ortaya çıkacaktır. Ama üretim esnasında koordineli bir şekilde otomobili parça parça bir araya getirip, parçalar uyuşuyor mu diye kontrol etmiş olsaydınız, meydana gelen uyuşmazlıkları çok erken tespit ederek, gerekli değişiklikleri yapabilirdiniz. Bu yazılım sektörü için de geçerli.  Oluşturulan sistem komponentleri ne kadar erken entegre edilirse, oluşan uyuşmazlıklar o kadar erken tespit edilir ve gerekli değişiklikler yapılabilir.

Sürekli entegrasyon çevik süreçlerde çok önemli bir yazılım metodudur. Sistem üzerinde yapılan her değişiklik sürekli entegrasyonu otomatik olarak gerçekleştiren sunucu tarafından kontrol edilir.  Yazılımda kırılmalar oluşması (compile hataları, eksik sınıflar vs.) durumunda, tüm ekip sürekli entegrasyon sunucusu tarafından uyarılır. Bu geribildirim sayesinde entegrasyonun ne safhada olduğu anlaşılır.

Sürekli entegrasyon hakkında diğer bir makalemi

http://www.kurumsaljava.com/2008/11/26/surekli-entegrasyon-continuous-integration/

adresinden edinebilirsiniz.

Özcan AcarAgile kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
1 yorum | 3.461 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 4, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...
Tags:

1 YORUM “Neden sürekli entegre edilmeli?”

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.