Data Access Object (DAO) Tasarım Şablonu

Ara 1st, 2008 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Tasarım Şablonları (Design Patterns)

Birçok programın var olma nedeni veriler üzerinde işlem yapmak,verileri bilgibankalarında depolamak ve bu verileri tekrar edinmektir. Bu böyle olunca, verilerin program tarafından nasıl bilgibankalarına konulduğu ve tekrar edinildiği önem kazanmaktadır. Data Access Objects (DAO) tasarım şablonu ile, kullanılan veritabanına erişim ve veri depolama-edinme işlemi daha soyutlaştırılarak, diğer katmanların veritabanına olan bağımlılıkları azaltılır. DAO ile diğer katmanlar etkilenmeden veritabanı ve bilgibankası değiştirilebilir. Daha öncede belirttiğim gibi, amacımız birbirini kullanan ama birbirine bağımlılıkları çok az olan katmanlar oluşturmak ve gerekli olduğu zaman bir katmanı, diğer katmanlar etkilenmeden değiştirebilmek olmalıdır. Katmanlar arası bağımlılık interface sınıfları üzerinden olduğu sürece bu amacımıza her zaman ulaşabiliriz.

Bu yazıyı PDF olarak edinebilirsiniz.

  Data Access Object (DAO) Tasarım Şablonu (182,1 KiB, 15.979 yükleme)

Konuyla İlgili Kitaplar

      Tasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
 • Share/Bookmark
2 yorum | 9.082 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 değerlendirme, ortalama: 5, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...
Tags:

2 YORUM “Data Access Object (DAO) Tasarım Şablonu”

 1. Ertugrul Aslan diyor ki:

  Iyi gunler Ozcan Hocam..

  Oncelikle degerli bilgilerinizi vakit ayirip bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkur ederim, ve diyebilirim ki, butun yazilariniz buyuk bi keyifle okudum…
  Bir sey sormak istiyorum, Makalelerinizde Veritabani yerine “Veri Bankasi” kelimesini kullaniyorsunuz, ben oracle kullaniyorum projelerimde ve “Veri Bankasi”`inin karsiligi baska bir boyut kazaniyor, siz neden “Veri Bankasi” kelimesini seciyoruz merak ediyorum, Eger benim bir yanlisim varsa duzeltirseniz cok sevinirim..

  Selam ve Saygilarimla…

 2. […] soyutlamak için DAO tasarım kalıbını kullandık. DAO hakkında daha fazla bilgi için burayı […]

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.