Data Access Object (DAO) Tasarım Şablonu

Birçok programın var olma nedeni veriler üzerinde işlem yapmak,verileri bilgibankalarında depolamak ve bu verileri tekrar edinmektir. Bu böyle olunca, verilerin program tarafından nasıl bilgibankalarına konulduğu ve tekrar edinildiği önem kazanmaktadır. Data Access Objects (DAO) tasarım şablonu ile, kullanılan veritabanına erişim ve veri depolama-edinme işlemi daha soyutlaştırılarak, diğer katmanların veritabanına olan bağımlılıkları azaltılır. DAO ile diğer katmanlar etkilenmeden veritabanı ve bilgibankası değiştirilebilir. Daha öncede belirttiğim gibi, amacımız birbirini kullanan ama birbirine bağımlılıkları çok az olan katmanlar oluşturmak ve gerekli olduğu zaman bir katmanı, diğer katmanlar etkilenmeden değiştirebilmek olmalıdır. Katmanlar arası bağımlılık interface sınıfları üzerinden olduğu sürece bu amacımıza her zaman ulaşabiliriz.

Bu yazıyı PDF olarak edinebilirsiniz.

  Data Access Object (DAO) Tasarım Şablonu (182,1 KiB, 19.955 yükleme)

Konuyla İlgili Kitaplar

      Tasarım Şablonları (Design Patterns) kategorisinden son yazılar

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 Comments

 • Ertugrul Aslan

  10 Aralık 2010

  Iyi gunler Ozcan Hocam..

  Oncelikle degerli bilgilerinizi vakit ayirip bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkur ederim, ve diyebilirim ki, butun yazilariniz buyuk bi keyifle okudum…
  Bir sey sormak istiyorum, Makalelerinizde Veritabani yerine “Veri Bankasi” kelimesini kullaniyorsunuz, ben oracle kullaniyorum projelerimde ve “Veri Bankasi”`inin karsiligi baska bir boyut kazaniyor, siz neden “Veri Bankasi” kelimesini seciyoruz merak ediyorum, Eger benim bir yanlisim varsa duzeltirseniz cok sevinirim..

  Selam ve Saygilarimla…

 • Pingback: Servlet MVC Yapısı (Servlet + JSP + Hibernate)Developera | Developera

Bir Cevap Yazın