Apache Open Web Beans Projesi

Kas 28th, 2008 | Yazar: Özcan Acar | Kategori: Haberler

WebBeans isminde yeni bir web teknolojisi oluşuyor. Şu an spesifikasyon (JSR-299) konumunda olan WebBeans ile EJB dünyasından tanıdığımız komponent modelini JSF (Java Server Faces) web teknolojisi ile birleştirmek mümkün olacak.

Gürkan Erdoğdu tarafından WebBeans spesifikasyonunu implemente etmek için Apache bünyesinde OpenWebBeans isminde bir proje başlatıldı. Kendisinin konuyla ilgili gönderdiği ilk mail şöyle:

Acik kaynak yazilim (Free and Open Source) olarak gelistirmeye basladigim yeni projem, [OpenWebBeans] projesi Apache Foundation (http://apache. org) uyeleri tarafindan incubator proje olarak olarak kabul edildi. Bu proje su anda gelistirimekte olan Java EE 6.0 standart kumesi icerisinde yer alacak olan JSR-299 (WebBeans Specification) ‘in implementasyonunu ve ilave eklentileri icermektedir. Bu projeye, Java EE’ ye ve ozellike acik kaynak yazilim gelistirmeye ilgi duyan arkadaslar daha detayli bilgileri asagida vercegim linklerden edinebilirler. Proje ile ilgili gelistirme faaliyetleri yakinda Apache incubator sitesinde (http://incubator. apache.org) yer alacaktir.

Bende bu projeye yazılımcı olarak katkıda bulunmayı düşünüyorum. Gürkan’ın bana gönderdiği ikinci emailde şu bilgiler yeralıyor:

Merhaba Ozcan;http://incubator.apache.org/projects/openwebbeans.html sayfasindan erisebilirsin. Burada projenin mailing listeleri, JIRA, proje web sitesi, SVN ulasabilirsin. Proje ile ilgili tum tartismalar proje mail listeleri uzerinden oluyor, oncelikle bunlara subscribe olabilirsin.http://incubator.apache.org/openwebbeans/ gelistirme ile ilgili cesitli bilgiler mevcut.openwebbeans-dev@incubator.apache.org mailing listte tartisabiliriz.

OpenWebBeans ile ilgili bahsettigim islemleri tamamladik. Proje ile ilgili bilgilere

Projenin web sitesinde

Su anda JIRA’da yapilabilecek ihtiyaclar mevcut.

Herhangi bir problem veya sorun olursa, bunlari

Tekrar gorusmek uzere;

Selamlar;

Gurkan Erdogdu
gurkanerdogdu.blogspot.com

Gürkan arkadaşımızı bu girişiminden dolayı tebrik etmek istiyorum ve ilgilenen arkadaşları bu projede beraber çalışmaya davet ediyorum. Türk yazılımcılarının da neler yapabildiklerini dünyanın görme zamanıdır!Haberler kategorisinden son yazılar

Share Button

Özcan Acar

Bilgisayar mühendisi olan Özcan Acar 1997 yılından beri programcı olarak çalışıyor.

KurumsalJava.com, SmartHomeProgrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring, Pratik Agile, Pratik Git ve Design Patterns ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
  • Share/Bookmark
1 yorum | 2.941 kez okundu |

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...
Tags: ,

1 YORUM “Apache Open Web Beans Projesi”

  1. burak bayramli diyor ki:

    bu spesifikasyon gavin king liderliginde yurutuluyor; jboss seam’in yaptiklari standart hale getiriliyor yani. seam hakkinda bazi makaleler:

    http://sayilarvekuramlar.blogspot.com/

BU YAZI İÇİN BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ.